Dla klas 6

Tego typu zadania mogą pojawić się na klasówce z matematyki w klasie VIc.

  1. Za 20dag salcesonu lubartowskiego zapłacono 3,20zł. Ile kosztował 1 kg tego pysznego salcesonu?
  2. Amadeusz kupił 14 dag sera żółtego edamskiego po 18,50 zł za kilogram. Ile zł zapłacił Amadeusz za ser?
  3. W zieleniaku „Marchewka” cenę jabłek podniesiono z 3,40 zł/kg o 0,35 pierwotnej ceny. Jaka jest obecna cena jabłek?
  4. W programie TV Lisów film pt. „Teczka Marka” rozpoczął się o 19.20. Po kwadransie nastąpiła 5 minutowa przerwa techniczna po czym wznowiono projekcję od początku. Projekcja zakończyła się o 21.15. Ile czasu trwał film?
  5. Jurek przejechał na rowerze 20km w ciągu 50 minut. Jak długo będzie jechał 30 km?

Jak samodzielnie rozwiążesz te zadania w domu (bądź z pomocą, ale ze zrozumieniem!) to klasówka nie sprawi Ci żadnego kłopotu. Powodzenia :)

Tutaj są zadania dla uczniów klas szóstych

zad.1, zad.2,

zadanie – bonus (plik filmowy)

obejrzyj filmik, wysłuchaj zadania i postaraj się

rozwiązać to zadanie wg reguł poznanych w szkole i opisanych w pliku pdf

„jak rozwiązać zadanie tekstowe?”

(na załadowanie się filmiku trzeba trochę poczekać- czasami ok. 5min – ale cierpliwosci)

Samodzielne rozwiązanie podobnych zadań w szkole umożliwi otrzymanie oceny celującej (6).

Życzę powodzenia.

Marek Okrasiński